Facka slušným ľuďom

Autor: Alexander Barna | 23.11.2011 o 18:11 | (upravené 23.11.2011 o 18:57) Karma článku: 19,73 | Prečítané:  6395x

Včerajším  rozhodnutím premiérky, opäť raz v tomto štáte, dostala slušnosť poriadnu facku. Možno to znie príliš emotívne, z mojej klávesnice asi aj pekne zaujato, no pokúsim sa to vysvetliť na známych faktoch a logických súvislostiach medzi nimi.

Začnem, dnes už tradične, premiérkinou vetou, ktorá snáď vojde aj do dejín: "odpočúvanie novinárov, či už v súlade so zákonom, alebo nie, je nezlučiteľné so základnými princípmi demokracie a právneho štátu, na ktorom je postavená jej vláda". Prvou časťou tohto výroku sa  zaoberal už nejeden analytik, novinár, bloger, či diskutér. No pozrime sa podrobnejšie na druhú časť jej výroku. O princípoch, na ktorých je postavená jej (ale aby sme nekrivdili, aj tie predošlé) vláda. Jedna vec sú deklaratívne prehlásenia o demokracii a právnom štáte, druhá vec je realita. Tá realita vyzerá asi takto

  • novinár, pomerov znalý, na Facebooku verejne napíše, že "Každý, kto v médiách stojí za zmienku je odpočúvaný, vie o tom akašle na to. Ono sa to dokonca dá veľmi pekne využiť."
  • každá tlačovka opozičnej strany začína vetou "Dostali sa nám do rúk informácie..." a nasledujú informácie, že sa často samotné vedenie dotknutého rezortu nestačí čudovať
  • sama premiérka si všimla, že takmer všetci politici do telefónu hovoria spôsobom, ako by sa na konverzácii zúčastňovalo viac ľudí. A dodáva k tomu, že „Tento pocit, tento stav, je skutočne neprijateľný a nenormálny". (sám sa od istého času sporadicky stretávam s „harcovníkmi" zabehnutých strán a môžem toto pozorovanie len potvrdiť)
  • podľa slov Ľ. Galka premiérka vie o ponuke informácií získaných prostredníctvom tajných služieb a dokonca aj o akomsi cenníku takto dostupných informácii

Toto je realita, ktorá tu nevznikla ani dnes, ani včera. Ona je tu s nami už tak akosi dlhodobo. Každému je jasné, že je to len prostriedok k získaniu čo najväčšieho vplyvu a v neposlednom rade aj čo najväčšieho finančného profitu.

A teraz k tej facke. V nedeľu boli medializované informácie a odpočúvaní novinárov, vojenským obranným spravodajstvom (VOS). Každému, kto len trochu vníma realitu, ktorú som vyššie popísal a sledoval kroky ministra obrany od jeho nástupu do funkcie bolo jasné, že toto náhoda nebola a určite to ani nebolo stráženie verejného záujmu, ako zvyknú novinári často argumentovať. Postupne sa verejnosť oboznamovala s detailmi, oboznamovala sa s postupom, ktorý musí byť pri odpočúvaní dodržaný. Tento postup by mal byť zárukou, že nedôjde k zneužitiu. Prichádzali ďalšie informácie, z ktorých bolo jasné, že postup bol dodržaný. A k tomu všetkému prišlo aj verejné vyhlásenie ministra, že ak došlo k zneužitiu, alebo porušeniu postupu - sám sa funkcie vzdá. Nebolo mu však už umožnené svoj postup obhájiť, nakoľko v rekordne krátkom čase, došlo k jeho odvolaniu. Dôvod? Nezvládol agendu svojho rezortu, do ktorej patrí aj VOS.

Pozrime sa, čo v tomto prípade znamená, že nezvládol?

 

  • To že sa pri odposluchoch konalo legálne a tak je o všetkom dostatok záznamov? (ako v pondelok skonštatovalo spravodajstvo televízie Markíza: „V tomto prípade je historicky najviac dôkazov" - samozrejme, keďže sa dodržali formálne postupy)
  • To že je únik informácií zo spravodajstva? (na identifikácii ktorého sa koniec koncov pracovalo)
  • To že sa informácie spravodajského charakteru dostali do médií (čo je vlastne aj jediný rozdiel oproti vyššie popísanému (ne)normálnemu stavu, čo bol však v tomto prípade jasný zámer)

 

Ak teda pristúpime na takýto meter, ktorým sa bude hodnotiť zvládnutie agendy... asi by nemalo ostať pri odvolaní jedného ministra. V opačnom prípade, ak zvážime že nedostal reálnu šancu sa obhájiť, to vyznieva viac než účelovo... Nakoniec to tak nie len vyznieva, ale samotná premiérka priznáva, že kauza je súčasťou predvolebnej kampane...

Takže ako to vlastne je? Žijeme v právnom a demokratickom štáte? Potom má však každý slušný človek právo svoje konanie obhájiť. Alebo je to všetko len pokrytectvo politikov, ktorí si bez ohľadu na zákony stanovujú vlastné pravidlá a ešte aj tieto používajú rozličným metrom, podľa toho ako sa im práve hodí?

Neviem ako vám, ale mne nie je vôbec jedno, že ma politici ubezpečujú v akej úžasnej krajine žijem a aké úžasné pravidlá tu platia a ja sa pritom musím prizerať tomu, ako sú tieto pravidlá porušované privilegovanou vrstvou a politikmi. A už vôbec sa neviem prizerať tomu, ako dopadne slušný politik, ktorí sa snaží  bojovať proti zabehnutým praktikám a hrať pritom podľa týchto pravidiel. Nakoniec dostane facku, lebo nad týmito písanými pravidlami sú ešte iné ... politické pravidlá. Možno si to ešte nie všetci uvedomujete, ale ta facka nepadla len na tvár Ľubomíra Galka...

 

Dodatok (23.11.2011, 18:52):

Po dopísaní blogu, sa začal na Facebooku objavovať odkaz na prepis časti rozhovorov... Nech si z obsahu rozhovorov urobí obraz každý slušný človek sám...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?